چندی پیش شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با رونمایی از تراک ۶۰ تنی بومی سازی شده در حضور دکتر فاطمی امین وزیر صنعت معدن و تجارت، فصل جدیدی از تلاش ها در عرصه داخلی سازی را به منصه ظهور رساند. رونمایی از تراک ۶۰ تنی بومی سازی شده با حدود  200 هزار یورو ارزبری و 400 هزار یورو صرفه جویی ارزی و همچنین قابلیت رقابت با محصول مشابه خارجی و امکان صادرات آن، گام مهمی است که گل‌گهر در راستای تکنولوژی داخلی سازی شده برداشته است .

از تشدید تحریم ها تا بومی سازی 
تشدید تحریم ها علیه کشور و همچنین صنعت فولاد، باعث شد تا بومی سازی و ساخت داخل بیش از پیش مورد تاکید قرار بگیرد. 
صنعت فولاد کشور نیز برای توسعه هرچه بیشتر و ورود به حوزه تولید فولادهای آلیاژی و خاص، نیازمند تکنولوژی و به روز رسانی خطوط تولید خود است که در این بین وضع تحریم ها حرکت در این مسیر را دشوار کرده است.
از سویی دیگر کمبود ارز در کشور و همچنین نوسانات شدید آن در بازار علاوه بر زمان بر شدن واردات می تواند هزینه بسیاری را به واحدهای تولیدکننده تحمیل کند.  این موضوع تاثیر به سزایی در افزایش قیمت تمام شده دارد که در نهایت میزان قدرت رقابتی فولادی ها در بازارهای صادراتی را تحت تاثیر قرار می داد. 
 
گل گهر و تمرکز بر واحد تحقیق و توسعه
نکته مهم دیگری که باعث شد تا مجموعه های بزرگ فولادی از جمله گل گهر به سراغ بومی سازی و ساخت داخل بروند، بحث تعمیرات و به نوعی خدمات پس از فروش برای قطعه یا تکنولوژی بود که آن را از کشورهای دیگر تهیه کرده بودند. تحریم ها در این بخش نیز مانند مانعی بزرگ عمل می کرد که تعمیرات و یا تامین قطعات را سخت می کرد در نتیجه بومی سازی و ساخت داخل با قوت بسیار در دستور کار قرار گرفت. 
 
در این بین اما شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، با مطرح شدن موضوع بومی سازی، برنامه های خود را تغییر و با اولویت قرار دادن این بحث به سمت بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز رفت. با چنین دیدگاهی گل گهر علاوه بر بومی سازی قطعات مورد نیاز ، سطح تعاملات خود با شرکت های دانش بنیان را نیز افزایش داد، همچنین این دیدگاه باعث شد تا تمرکز بر واحد تحقیق و توسعه افزایش پیدا کند که نتیجه آن در گام اول مقابله با تحریم ها بود و در گام بعدی تامین نیاز مجموعه و در نهایت کاهش قیمت تمام شده و صرفه جویی ارزی. 
 
این اتفاق باعث شد تا شرکت معدنی و صنعتی گل گهر بتواند سرمایه گذاری بیشتری بر طرح های توسعه خود داشته باشد زیرا در حوزه تامین قطعات و تکنولوژی تا حد بسیاری به خودکفایی رسیده است. 
 
با چنین برنامه ای، گل گهر موفق شد در سال 1400 به صرفه جویی ارزی (51.6 میلیون دلار) رسیده و در میان شرکت های مطرح در اجرای بومی سازی قرار بگیرد.  این رقم با توجه به شرایط تحریمی و میزان ذخیره ارزی کشور بسیار قابل توجه خواهد بود. 
 
درواقع با انتشار این آمار مشخص شد که گل گهر با جدیت موضوع بومی سازی را پیگیری می کند که حالا این صرفه جویی ارزی می تواند سرعت اجرای پروژه های در دستور کار را بالا ببرد. 
 
امسال نیز تراک 60 تنی ساخت داخل که صد در صد توسط متخصصان داخلی و با حمایت شرکت صنعتی و معدنی گل‌گهر ساخته شده است جدیت و پیگیری این مجموعه اقتصادی را برای افزایش بومی سازی تجهیزات بیش از پیش آشکار می سازد.
 
قیمت این تراک که اخیرا در حضور وزیر صنعت معدن و تجارت رونمایی شده است در بازارهای بین‌المللی۶۰۰ هزار یورو است که با توجه به هزینه ساخت  3۰۰ هزار یورویی آن، کاهش ارزبری قابل توجهی برای این مجموعه با ارمغان می آورد.
 
 البته توجه به بومی سازی در کنار دستاوردهایی که به آن اشاره شد، اشتغالزایی جدیدی را به همراه دارد که اصلی ترین بازیگر آن گل گهر است. اما در کنار این صرفه جویی، گل گهر می تواند در بخش تولید و بومی سازی قطعات با  دیگر واحدهای فولادی نیز وارد همکاری شود. درواقع باب جدید فعالیت با این دیدگاه برای گل گهر باز می شود. از سویی دیگر افزایش توان در اجرای پروژه ها باعث حضور این شرکت در دیگر پروژه های بزرگ یا حتی کنسرسیوم های بین المللی می شود.
 
دیدگاه گل گهر به موضوع بومی سازی و ساخت تجهیزات باعث می شود تا این مجموعه در بخش های مختلفی با سود همراه شود. در واقع تحریم توانست به افزایش توان و قدرت این مجموعه کمک کند و گل گهر را که یکی از بازیگران اصلی زنجیره فولاد است را بیش از پیش در این مسیر مطرح کند. 
 
 

 

مجتمع

استان کرمان - شهرستان سیرجان - کیلومتر ٥٠ جاده شیراز
کد پستی: ٧٨١٨٥/١١١
تلفن: ٠٣٤٤٢٢٥٩٠٠١
فکس: ٠٣٤٤٢٢٥٩٠٠٠

 روابط عمومی و امور بین الملل

 شماره تماس :٠٣٤٤١٤٢٣٠٢٦  

فکس:    ٠٣٤٤١٤٢٤٢٨٨

دفتر مرکزی

تهران - خیابان دکتر فاطمی - روبروی هتل لاله - ساختمان نگین - پلاک ٢٧٣

کد پستی : ١٤١٤٦١٨٥٥١

تلفن : ٧-٨٨٩٧٧٢٦١-٠٢١

فکس : ٨٨٩٧٧٢٦٠-٠٢١

ایمیل : info@geg.ir

کلیه حقوق برای روابط عمومی و امور بین الملل شرکت معدنی وصنعتی گل گهر محفوظ می باشد.
طراحی و اجرا:گروه زند
Template Design:Dima Group

بازگشت به بالا